Środa, 2018-09-19

Imieniny: Januarego, Konstancji

„Wyklęci” – Niezapomniani!

1765 prac plastycznych, filmowych i literackich wpłynęło na V Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Wzięli w nim udział uczniowie z Polski, obu Ameryk, Azji i Australii.

W komitecie organizacyjnym zasiadła m.in. rodzina pułkownika Pileckiego: Zofia Pilecka - Optułowicz (córka), Andrzej Pilecki (syn), Dorota Optułowicz - McQuaid (wnuczka), Krzysztof Kosior (prawnuk). Konkurs patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Przewodniczącym Komitetu Honorowego był Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Konkurs dotyka trudnej tematyki żołnierzy wyklętych. Formacji zapomnianej, ludzi, którzy przez lata byli wymazywani z książek do historii. Nie wolno było mówić o ich czynach, bohaterstwie, poświęconym zdrowiu i życiu. Głównymi celami konkursu jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.

Miło nam poinformować, że Karolina Nikiel, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczyrku została nagrodzona w kategorii szkoły gimnazjalne - poezja. Wzięła także udział w uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Warszawie 25.05.br., w 70. rocznicę śmierci pułkownika Witolda Pileckiego. Gratulując sukcesu, życzymy Karolinie dalszych sukcesów literackich.

Krystyna Bieniek