Piątek, 2018-07-20

Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty

W końcu się ich doczekaliśmy

W pierwszym tygodniu po długim majowym weekendzie do naszej szkoły przybyli długo oczekiwani goście – przyjaciele z Wilna, którzy gościli naszych uczniów w październiku 2017 roku. Towarzyszyły im dyrektor szkoły na Lipówce Helena Gasperska oraz dwie nauczycielki Swietłana  Grunenkova  i Maryna Šimanska. Zaplanowaliśmy dla nich szereg atrakcji, które miały nie tylko ubarwić ich pobyt, ale przede wszystkim wyrazić naszą radość z wizyty.

Już we wtorek wilnianie  mieli okazję zwiedzić szkołę, a także zapoznać się z najbliższą okolicą. Jednak nie tylko – kiedy tylko mogli, szukali kontaktu ze swoimi szczyrkowskimi przyjaciółmi. Tak zresztą było podczas całego pobytu.

Środa naszym gościom upłynęła bardzo szybko, ponieważ wraz z trzecioklasistami wyjechali na wycieczkę autokarową Pętlą Beskidzką. Wyprawa okazała się bardzo udana – nasi goście nie tylko zobaczyli wiele interesujących obiektów na trasie zwiedzania, ale przede wszystkim  uczestniczyli w ciekawej prelekcji dotyczącej instrumentów pasterskich, a także mieli okazję własnoręcznie stworzyć ser.

Kolejny dzień został zaplanowany jako dzień w polskiej szkole. Przed południem uczestnicy projektu uczestniczyli w lekcjach: języka polskiego i anielskiego, historii i… koronczarstwa.  Popołudnie zaś minęło na sportowo – zarówno wilnianie jak i szczyrkowianie mogli rozegrać trzy mecze: piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Zmagania przebiegały w przyjacielskiej atmosferze – nie było zaciekłej rywalizacji polsko-litewskiej, ponieważ uczestnicy zajęć zdecydowali, że drużyny będą mieszane. Wieczorem nasi goście odwiedzili Galerię Beskidzką, gdzie przyjął ich serdecznie jej właściciel Mirosław Bator.

Piątek rozpoczął się apelem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości. Nie zabrakło wzniosłych słów, wspaniałych wierszy i patriotycznych pieśni.  Jednak chyba największe wrażenie na obecnych zrobiło wspólne odśpiewanie „Roty”.  Po południu nasi goście mieli okazję poczuć atmosferę „Małego Wiednia” – zobaczyli piękno Bielska-Białej.

Pobyt zakończył się wycieczką do Chaty Chlebowej i Cieszyna oraz wspólnym ogniskiem, podczas którego nasi goście wysłuchali wykładu na temat sposobu ubierania się beskidzkich górali, a także mieli możliwość degustacji miejscowych frykasów.

Ogólnie pobyt okazał się bardzo udany. Wilnianie deklarowali zadowolenie z przyjazdu i chęć ponownego odwiedzenia naszej szkoły. Czekamy!

Anna Jakubiec-Nikiel