Piątek, 2018-11-16

Imieniny: Edmunda, Marii

Pierwsza wizyta społeczności ZSPiG w Libercu

PIERWSZA WIZYTA

W dniach 4-7.11.2009. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się po raz pierwszy z przedstawicielami partnerskich szkół w Libercu.

Prezentujemy sprawozdanie z tej wizyty napisane przez jedną z uczestniczek Olę Przybyłę oraz wspaniałe zdjęcia:

Sprawozdanie z wyjazdu do Liberca

4 listopada 2009 roku wraz z uczniami i nauczycielami z mojej szkoły, w ramach międzynarodowego projektu Comenius pojechałam do Liberca w Czechach.

Podróż rozpoczęła się w środę we wczesnych godzinach rannych. Wraz z naszymi opiekunami, spakowaliśmy bagaże i ruszyliśmy w drogę.

Po siedmiu godzinach jazdy dotarliśmy do celu.

W zaprzyjaźnionej szkole poznaliśmy naszych nowych kolegów. Około godziny 17:00 rozjechaliśmy się do ich domów. Wieczór spędziłam z rodziną, u której miałam zamieszkać. Wolny czas przeznaczyliśmy na przedstawienie się i bliższe poznanie.

Następnego dnia, punktualnie o 7:15 wyjechałam z domownikami do szkoły. Spotkałam tam Kasię i Tomka - uczniów, którzy podobnie jak ja, biorą udział w tym programie. Zapoznaliśmy się tam z wychowankami litewskiej szkoły i po godzinie poszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie każde z obecnych państw, przedstawiało swoją ojczyznę. Zgodnie z planem po prezentacjach, poszliśmy oglądać budynki szkolne i zjedliśmy obiad. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie miasta. Liberec wywarł na mnie ogromne wrażenie. Bardzo podobał mi się ratusz, znajdujący się na rynku głównym, ale także budynek nowoczesnej biblioteki oraz ogród botaniczny. Następnie wróciliśmy do centrum, gdzie mieliśmy czas wolny. Po kolacji wróciliśmy do domów.

Piątkowy ranek wyglądał podobnie jak poprzedni. W szkole spotkaliśmy się o 8:00 i razem z Litwinami, poszliśmy na czeskie lekcje. Byliśmy zaskoczeni zainteresowaniem, jakie wykazywali uczniowie z Czech. Zadawali nam mnóstwo wcześniej przygotowanych pytań, co bardzo nas rozbawiło. Wspólnie graliśmy w angielskie gry i zabawy. Po kilku godzinach spędzonych z naszymi rówieśnikami, zjedliśmy obiad, i pojechaliśmy do centrum handlowego BABILON. Wzięliśmy udział w wielu testach i zadaniach przygotowanych dla nas w IQ PARKU. Wieczorem pożegnaliśmy się już z większością znajomych.

W ostatnim dniu zebraliśmy się przed budynkiem szkoły i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Mosznej, gdzie znajduję się piękny zamek. Po krótkim zwiedzaniu ruszyliśmy prosto do Szczyrku. Wieczorem byliśmy już w naszych domach.

Wyjazd był dla mnie niezapomniany i wyjątkowy. Bardzo żałuję, że wcześniej nie było takiego programu, ale mam nadzieję, że nie jest to moja ostatnia wycieczka z Comeniusem.