Środa, 2018-04-25

Imieniny: Jarosława, Marka

Druga wizyta Comeniusa 20.10 -25.10. 2010 r.

20 - 24 października 2010 Wizyta partnerska w ramach Comeniusa

W dniach 20-24 października miała miejsce druga wizyta partnerska zaprzyjaźnionych szkół  z Wilna oraz Liberca.

Podczas pobytu gości, młodzież  naszej szkoły uczestnicząca w projekcie bardzo ochoczo brała udział w zajęciach. Nasi uczniowie gościli rówieśników z zaprzyjaźnionych szkół w swoich domach oraz  zorganizowali interesujące wycieczki do Oświęcimia i Wieliczki. Urozmaiciły one pobyt zagranicznych rówieśników w Polsce oraz poszerzyły wiadomości dotyczące naszego kraju.
             Atmosfera spotkań była wspaniała, a współpraca owocna. Młodzież naszej szkoły szlifowała swoje umiejętności językowe, poznawała kulturę kraju, a także zwyczaje swoich koleżanek i kolegów. Ta wizyta na pewno pozostanie w pamięci nas wszystkich   na długo.

Plan wizyty:

I Dzień: Przywitanie gości.

Pobyt w Szczyrku rozpoczął się 20 paździrnika. Zabraliśmy gości do naszych domów. Zorganizowaliśmy im czas wolny. Zwiedzisliśmy nasze miasto.

II Dzień: Prezentacja grup partnerskich.

W czwartek rano spotkaliśmy się  w szkole i zaczęliśmy naszą przygodę z Decoupage. Potem odbyły się prezentacje poszczególnych grup i  występ „Klimczoka". Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwasza grupa udała się  na wspólną multimedialną lekcję języka angielskiego, druga zaś zagrała na sali gimnastycznej w tzw. ‘dwa ognie'. Przed obiadem kontynuowaliśmy ozdabianie naszych prac na szkle. Następnie wróciliśmy do domów. Niektórzy popołudnie spędzili w Bielsku Białej, Szczyrku lub na zakupach.

III Dzień:  Odwiedzenie miejsc pamięci narodowej- wyjazd do Auschwitz.

W piątek spotkaliśmy się nieco później. Każdy kraj przygotował zabawny skecz i przedstawił go uczniom i nauczycielom . Następnie został zorganizowany quiz sprawdzający wiedzę o krajach naszych partnerów. Wspólnie zapakowaliśmy upominki dla naszych przyjaciół z okazji świąt Bożego Narodzenia wykonanych techniką Decoupage.  Po ciepłym posiłku udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum w Oświęcimiu, gdzie każdy mógł ‘dotknąć i doświadczyć' naszej wspólnej historii. Wróciliśmy zmęczeni ale pełni nowych wrażeń.

IV  Dzień:  Zwiedzanie parku miniatur w Inwałdzie oraz kopalni soli w Wieliczce.

Całą sobotę spędziliśmy na wycieczce do Wieliczki oraz Parku Miniatur w Inwałdzie. Tutaj każdy z nas mógł przenieść się do najciekawszych miejsc i zwiedzić zabytki  całego Świata w ‘dwie godziny'J. Następnie udaliśmy się do Kopalnia Soli Wieliczka, która  została wpisana na pierwszą listę zabytków UNESCO. Wracając do domów byliśmy podekscytowani i zachwyceni tym co zobaczyliśmy pod ziemią.

V Dzień: Pożegnanie grupy czeskiej i litewskiej/oraz galeria innych zdjęć/.

Niedziela 24 października to ostatni dzień pobytu w Szczyrku . Czesi odjechali około 9.00 rano, a Litwini zwiedzili jeszcze Muzeum Browaru w Żywcu i opuścili Szczyrk dopiero wieczorem.

Do zobaczenia wkrótce !

autorzy tekstu uczennice kl. II i III gimnazjum