Poniedziałek, 2018-05-28

Imieniny: Augustyna, Ingi

Ostatnie spotkanie z Comeniusem

W dniach 4 – 8.05. 2011 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili  Liberec, by uroczyście zakończyć projekt Comenius, w ramach którego przez dwa lata współpracowały z naszą placówką szkoły z Wilna oraz z Czech.

Wizyta dostarczyła wielu przeżyć i obfitowała w nowe doświadczenia. Najważniejszym punktem programu było podsumowanie wspólnych działań, w trakcie którego  młodzież przedstawiła filmy dotyczące swoich krajów, ich historii, kultury i tradycji oraz kalendarz – przewodnik opracowany  przez międzynarodową ekipę Comeniusa.

Podczas festynu kończącego projekt, nasza szkoła zaprezentowała się wyśmienicie. Uczniowie przybliżyli rodzime tradycje związane z  folklorem oraz odbyła się degustacja specjałów kulinarnych. Polską prezentację zakończył film Lip Dub, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i  nagrodzony gromkimi brawami.

Niezwykłą atrakcją były liczne wycieczki zorganizowane przez czeskich parterów. Uczniowie zwiedzili stolicę kraju – przepiękną Pragę, która przywitała ich bajkową pogodą, zdobyli górę  Ještěd, skąd rozpościerał się malowniczy widok oraz poszerzyli swą wiedzę dotyczącą przeszłości ziem, odwiedzając średniowieczne miasteczko - skansen.

Cóż, wszystko, co dobre musi się kiedyś skończyć. W ten oto sposób dobiegła końca i ta wyjątkowa przygoda jaką była dwuletnia, międzynarodowa współpraca uczniów, ich rodziców i nauczycieli.  Przyjazna atmosfera spotkań i doskonała organizacja wizyt przygotowanych przez czeskich i litewskich  partnerów  przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o kulturze, zwyczajach i tradycjach panujących w ojczyznach naszych sąsiadów. Młodzież dostrzegła również, jak ważna jest znajomość języków obcych –  z rówieśnikami i nauczycielami z czeskiej i litewskiej szkoły rozmawiano po angielsku.

Przystąpienie do projektu Comenius to nie tylko wiedza i nowe doświadczenia, to także bezcenne wspomnienia, piękne fotografie i pamięć o nowych przyjaciołach, która pozostanie na długo w sercach uczniów i nauczycieli.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w programie pozytywnie wpłynie na naszych uczniów i jeszcze bardziej zmotywuje ich do nauki języków obcych, a nawiązane  kontakty z rówieśnikami zaowocują w przyszłości.

Koordynatorzy pragną  wyrazić serdeczne podziękowania Miejskiemu Ośrodkowi Kultury Promocji i Informacji im. J. Więzika w Szczyrku za wsparcie działań związanych z realizacją projektu.

Monika Nocoń

Sabina Kubica-Nikiel