Kalendarium

Środa, 2019-01-23

Imieniny: Fernandy, Jana

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1737006
  • Do końca roku: 342 dni
  • Do wakacji: 149 dni

Młodzi głosują 2014

19 maja br. w całej Polsce odbyły się młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego Młodzi głosują 2014. Ponad 150 000 uczniów i uczennic poszło do urn i oddało swoje głosy na komitety wyborcze zarejestrowane w całej Polsce.

Do akcji realizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przystąpiło blisko 1300 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski.   

            Po raz kolejny Gimnazjum nr 2 zaangażowało się w tę akcję. Poszczególne klasy wybrały swoich przedstawicieli do komisji wyborczej, przygotowano karty do głosowania, listy głosujących i lokal wyborczy. Przed szkolnymi wyborami uczniowie mogli odwiedzić stronę www. latarnikwyborczy.pl, sprawdzając, który z komitetów startujących w wyborach reprezentuje poglądy najbardziej zbliżone do ich własnych. Koordynatorem akcji w Gimnazjum nr 2 w Szczyrku była, jak zawsze, mgr Krystyna Bieniek. Po głosowaniu komisja zliczyła głosy oddane na poszczególne komitety wyborcze i za pośrednictwem platformy internetowej przesłała wyniki wyborów do Centrum Edukacji Europejskiej. Na stronie http://www.mlodzi.ceo.org.pl/relacje zamieściliśmy informację i zdjęcia z wyborów. 

            Wyniki wyborów ogólnopolskich ogłoszono 28 maja br. (a więc już po wyborach powszechnych) podczas konferencji prasowej, a następnie udostępniono na platformie CEO. Frekwencja wyniosła 60, 57% . Inaczej niż w wyborach powszechnych wśród młodych z całej Polski, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, największą popularnością cieszył się Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke - 27,19%. Na drugim miejscu – Prawo i Sprawiedliwość - 21,64%, na trzecim - Europa Plus Twój Ruch - 13,56%.

            W gimnazjach zwyciężyło PiS przed Nową Prawicą i Europą Plus. Tak też głosowali gimnazjaliści z „Dwójki”. Na Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 36,95% uczniów, na Nową Prawicę - Janusza Korwin – Mikke – 23,91%. Na trzecim miejscu uplasował się Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch - 10,86%. Frekwencja wyniosła: 71%. Wszyscy obecni w szkole gimnazjaliści wzięli udział w głosowaniu.

            Projekt „Młodzi głosują” towarzyszy wszystkim wyborom i referendom w Polsce od 1995 roku. Uczestniczyło w nim dotąd ponad 2,5 miliona polskich uczniów. Organizatorzy wierzą, że młody człowiek, który zagłosował w wyborach uczniowskich, weźmie również udział w wyborach, gdy będzie miał 18 i więcej lat. W wyborach ciekawe jest też porównanie wyników głosowania dorosłych i młodych. Politycy interesują się wynikami tej akcji, wśród młodych są przecież potencjalni wyborcy!

 

 

mgr Krystyna Bieniek

 

Artykuły

To już 10 lat!

2014-06-08
Powiększ zdjęcie

1 maja 2014r. minęło 10 lat polskiego członkostwa w Zjednoczonej Europie. Czy pamiętamy, my dorośli, jakie nadzieje i obawy mieliśmy w dniu wstąpienia do Unii Europejskiej?

Czytaj więcej o: To już 10 lat!