Kalendarium

Środa, 2019-01-23

Imieniny: Fernandy, Jana

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1736906
  • Do końca roku: 342 dni
  • Do wakacji: 149 dni
Jesteś tutaj: Start / Narodowe czytanie

Narodowe czytanie

Akcję ogłoszoną  przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dwa lata temu zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W zeszłym roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku, 6 września, Prezydent zaprosił do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wybór uzasadnił następująco:

„W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.(...) Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. (...) Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach”. 

 

W Szczyrku Narodowe Czytanie odbyło się w ramach V Biegu pod Golgotę. Uczniowie Gimnazjum nr 1 odczytali fragmenty „Ogniem i mieczem”, a gimnazjalistki z „Dwójki”: Elżbieta Jochacy, Julia Żądło, Julia Gałczyńska, Patrycja Kruczek, Adrianna Ozga, Emilia Laszczak, Marcelina Hołdys, Katarzyna Filarek i Weronika Kurowska czytały, wybrane przez polonistki: Wiesławę Marek i Krystynę Bieniek,  fragmenty powieści „Potop”. Nasze dziewczęta, ubrane w stroje historyczne i krakowskie, zaprezentowały się pięknie, wzbudzając ogólne zainteresowanie i podziw!  


K. Bieniek

Artykuły

Narodowe czytanie

2016-06-20

5 września 2015 roku odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytano powieść Bolesława Prusa „Lalka”. Narodowe Czytanie to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków. 


Czytaj więcej o: Narodowe czytanie