Kalendarium

Sobota, 2018-11-17

Imieniny: Grzegorza, Salomei

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1647757
  • Do końca roku: 44 dni
  • Do wakacji: 216 dni

Narodowe czytanie

Akcję ogłoszoną  przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dwa lata temu zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W zeszłym roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku, 6 września, Prezydent zaprosił do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wybór uzasadnił następująco:

„W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.(...) Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. (...) Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach”. 

 

W Szczyrku Narodowe Czytanie odbyło się w ramach V Biegu pod Golgotę. Uczniowie Gimnazjum nr 1 odczytali fragmenty „Ogniem i mieczem”, a gimnazjalistki z „Dwójki”: Elżbieta Jochacy, Julia Żądło, Julia Gałczyńska, Patrycja Kruczek, Adrianna Ozga, Emilia Laszczak, Marcelina Hołdys, Katarzyna Filarek i Weronika Kurowska czytały, wybrane przez polonistki: Wiesławę Marek i Krystynę Bieniek,  fragmenty powieści „Potop”. Nasze dziewczęta, ubrane w stroje historyczne i krakowskie, zaprezentowały się pięknie, wzbudzając ogólne zainteresowanie i podziw!  K. Bieniek