Środa, 2018-09-19

Imieniny: Januarego, Konstancji

Ze środkami stylistycznymi za pan brat

18 października br. kolejny raz spotkaliśmy się z aktorami krakowskich teatrów: Wojciechem Habelą i Jackiem Lecznarem, by tym razem zobaczyć przedstawienie zatytułowane: „Środki stylistyczne”.

To, co jest często dla uczniów „czarną magią”, okazało się czymś „strawnym”, a nawet przyjemnym. Podanym w formie zabawy, z odwołaniem do literackich przykładów. Treść scenki oparto bowiem na historii głównego bohatera komedii Moliera „Mieszczanin szlachcicem”, który dopiero w dojrzałym wieku dowiaduje się, że całe życie mówił prozą... Pragnąc zdobyć względy pięknej markizy, zatrudnia nauczyciela, który ma mu pomóc napisać do niej list. I tu pojawia się okazja dla twórców przedstawienia, by zaprezentować środki stylistyczne, które podniosą atrakcyjność listu.

Uczniowie klasy VI sp oraz gimnazjaliści dzięki spektaklowi mogli nie tylko pogłębić i utrwalić wiedzę na ten temat, niektórzy nawet zagrali w spektaklu!

mgr Krystyna  Bieniek