Kalendarium

Wtorek, 2018-02-20

Imieniny: Anety, Lehca

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1401044
  • Do końca roku: 314 dni
  • Do wakacji: 122 dni

Rok szkolny 2017/2018

Artykuły

Muzyczne podsumowanie I półrocza

2018-02-11
Powiększ zdjęcie

W listopadzie nasza szkoła brała udział w kolejnym przeglądzie Pieśni Patriotycznej organizowanym przez AK w Szczyrku. Zespół "Twist" ( uczniowie kl. VII i częściowo V-VI) zajął pierwsze miejsce i będzie nas reprezentować w kolejnym etapie diecezjalnym.  W swojej grupie wiekowej zwyciężyła również Emilia Grzegorzek - III gimnazjum.

 

Czytaj więcej o: Muzyczne podsumowanie I półrocza

Happening ekologiczny „Powietrze bez smogu”

2018-02-05
Powiększ zdjęcie

 

26 stycznia uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wzięli udział w  happeningu ekologicznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 na placu św. Jakuba. 

 

Czytaj więcej o: Happening ekologiczny „Powietrze bez smogu”

Wyjazd do Książnicy Beskidzkiej

2017-12-11
Powiększ zdjęcie

 Już po raz drugi klasa V odwiedziła filię Książnicy Beskidzkiej na os. Złote Łany, gdzie uczniowie brali udział w warsztatach. Podczas pierwszego spotkania mieli okazję samodzielnie stworzyć kartkę papieru  - metoda papieru czerpanego. Poprzez zabawę dzieci dowiedziały gdzie powstał papier i jak jest on obecnie produkowany.
Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 30.11, uczniowie wykonywali swoją pierwszą książkę. Część praktyczna poprzedzona była ciekawym wykładem na temat tego, jak wygląda droga od pomysły autora do gotowej książki.
Na koniec warsztatów, uczniowie założyli karty biblioteczne i mogli wypożyczyć kilka książek z biblioteki, które czekają teraz na przeczytanie.

 

Czytaj więcej o: Wyjazd do Książnicy Beskidzkiej

11 Listopada

2017-12-11
Powiększ zdjęcie

11 listopada 1918 roku nadszedł dla Polaków upragniony dzień - po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał niepodległość. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z zespołem "Klimczok" wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, podczas której przypomnieli wszystkim czym jest patriotyzm, i co znaczy być patriotą. Dzieci zaprezentowały ciekawe i poruszające wiersza oraz wspomniały słowa Jana Pawła II. Zespół "Klimczok" zadbał o znakomitą oprawę muzyczną.

Po uroczystościach kościelnych, wszyscy udali się pod pomnik w Zwierzyńcu, aby podczas Apelu Poległych, oddać hołd tym, którzy o wolność walczyli.

Czytaj więcej o: 11 Listopada

Sto lat, Kochany Misiu!

2017-11-29
Powiększ zdjęcie

 

Miękki, puchaty i taki z łatką. Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, żadna nie jest w stanie zastąpić Misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.

 

 

 

Czytaj więcej o: Sto lat, Kochany Misiu!

Szkolenie - narkotyki

2017-11-29
Powiększ zdjęcie

 

Dzięki uprzejmości GKPiRPA dnia 17.11.2017r. odbyło się w naszej placówce szkolenie dla uczniów kl. IV-VI SP oraz VII SP, II G i III G z zakresu profilaktyki uzależnień od narkotyków.

Jego tematem było "Współczesne substancje narkotykowe zagrażające bezpośrednio życiu człowieka". Zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie 2 godz. warsztatów, dotyczyły:

  • jak unikać używania narkotyków - asertywność jako ważna postawa człowieka;
  • powstawanie narkotyków i jak je można rozpoznać;
  • przyczyny zażywania narkotyków;
  • szkodliwość i działanie wybranych substancji psychoaktywnych;
  • rozmowa nt. używek – język empatii wśród młodzieży.

 

 

Czytaj więcej o: Szkolenie - narkotyki

Wilno jest przepiękne

2017-11-15
Powiększ zdjęcie

   Mnóstwo atrakcji czekało na 17 uczniów SP nr 2, którzy 15 października wyjechali na tydzień do Wilna, gdzie mieli szansę zawiązać przyjaźń ze swoimi rówieśnikami z Litwy. Wyjazd został sfinansowany ze  środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt „Rodzina Polonijna” koordynuje Wspólnota Polska, oddz. w Bielsku-Białej i Białymstoku.

            Szczyrkowskie dzieciaki były zachwycone. Mogły nie tylko obejrzeć zapierające dech w piersiach panoramy Wilna, ale również posmakować litewskich smakołyków oraz obejrzeć miejsca ważne dla Polaków. Jednak najbardziej interesujące dla nich były lekcje w szkole na Lipówce, w których brali udział również młodzi Litwini z polskich rodzin. Szczyrkowskie dzieciaki uczestniczyły w zajęciach plastycznych i muzycznych, lekcjach historii, języka polskiego oraz języka litewskiego. Zajęcia miały na celu przygotowanie ich do opracowania wspólnego projektu. Jego efektem finalnym będzie wspólny kalendarz ukazujący różnice i podobieństwa polskich i litewskich świąt, obyczajów i obrzędów.

            Popołudniami szczyrkowianie zwiedzali stolicę – mieli szansę podziwiać Ostrą Bramę, o której tak pięknie pisał Adam Mickiewicz, po śladach którego odbyli długi spacer, zwiedzili Katedrę Wileńską i jej podziemia, gdzie pochowana została Barbara Radziwiłłówna, a także podziwiać niezapomniane widoki z Wieży Telewizyjnej. Przeżyciem dla polskich uczniów była wycieczka do Trok, drugiej stolicy Litwy, którymi zachwycił się również Witold, kuzyn Władysława Jagiełły i właśnie tutaj na kilku wyspach wybudował niezdobyte zamczysko z czerwonej cegły. Wymienione atrakcje nie były oczywiście jedynymi zagwarantowanymi przez panią Helenę Gasperską, dyrektor szkoły na Lipówce oraz jej nauczycieli. Polscy uczniowie mogli zmierzyć się z nowymi przyjaciółmi podczas rozgrywek sportowych oraz testowali swoją wiedzę w quizie wiedzy ogólnej „Czy znasz odpowiedź”. Nie zabrakło również wspólnej dyskoteki.

            Nasi uczniowie na Litwę pojechali także przygotowani. Ponieważ ten rok obchodzony jest jako rok Józefa Piłsudskiego, dziewczyny z klasy II gimnazjum przygotowały piękną prezentację ukazującą tę postać historyczną jako nie tylko wodza, który poprowadził Polskę do niepodległości, ale przede wszystkim jako człowieka.

       

     

Czytaj więcej o: Wilno jest przepiękne

Spotkanie z pisarzem

2017-10-22
Powiększ zdjęcie

Jak sobie wyobrażacie pisarza? Według większości uczniów musi to być człowiek wiekowy, smutnawy, poważny. 17.10. br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczyrku klasa VI, VII oraz klasy gimnazjalne miały okazję poznać pisarza współczesnego - Arkadiusza Niemirskiego, który oprócz pisania książek dla młodzieży i dorosłych pasjonuje się wieloma sprawami, uwielbia muzykę rockową.

 

Był współzałożycielem „kabaretu i...”, współpracował z programem III Polskiego Radia oraz kabaretem „Długi”. Pisał artykuły do czasopism „Tylko Rock” i „Teraz Rock”. W roku 1999 zadebiutował w roli kontynuatora przygód Pana Samochodzika powieścią pt. „Skarby wikingów”.  Jego książki charakteryzuje przywiązanie do starych wzorców klasycznej powieści detektywistycznej i sensacyjnej w zderzeniu ze współczesnymi realiami. Autor dość często spotyka się z czytelnikami. Podczas spotkania w Szczyrku zaprezentował własną twórczość w formie ciekawej prezentacji multimedialnej.

K. Bieniek

Czytaj więcej o: Spotkanie z pisarzem